2 + 10 tipů jak barevně vyladit interiér aneb harmonie barevných schémat

21.02.2019

Barevná schémata inspirovaná přírodou

Kombinace barev tak, jak je tvoří sama příroda, jsou natolik přirozené, že ani nepřemýšlíme, zda ladí či ne - vše je v harmonii. Pokud se podaří tuto harmonii přenést i do interiéru, vytvoříme zcela jistě příjemné prostředí.

Velmi přirozené jsou také kombinace pastelů (jakékoliv chromatické - pestré barvy lomené achromem - bílou). Díky těmto kombinacím vznikají krásné švédské interiéry nebo další oblíbený francouzský styl.

Barevná schémata inspirovaná uměleckým dílem

Pokud nás oslovil určitý obraz a především jeho barvy, můžeme se pokusit přenést tuto barevnou kombinaci i do celého interiéru. Takto vznikají prostory s velmi unikátní atmosférou.

Barevná schémata na základě zákona harmonie

1. Monochromatické schéma

Toto schéma vystihuje minimální kontrast a kombinace jedné barvy s jejími odstíny (ztmavení černou nebo šedou) a pastely (zesvětlení bílou). Lidově řečeno "tón v tónu". 

2. Achromatické schéma

V tomto schématu se kombinují achromatické barvy - bílá, šedá, černá. Můžeme v něm cítit napětí vytvořené úplným kontrastem černé a bílé.

3. Achromatické schéma s klíčovou barvou

Zde tvoříme kombinaci achromů s jednou klíčovou chromatickou - pestrou barvou. Jedná se o určité obveselení interiéru v silném achromatickém kontrastu.

4. Analogické schéma

Naopak nekontrastní interiéry vytvoříme pomocí analogického schématu. Zde kombinujeme barvy, které leží v kruhu vedle sebe, tj. analogické barvy. Rozhodně se nejedná o nudný prostor, barvy v něm krásně plynule přecházejí jedna do druhé.

5. Komplementární schéma

Chceme-li v místnosti vytvořit silný harmonický kontrast, vybereme komplementární schéma. Kombinuje barvy ležící v kruhu přímo proti sobě. Vznikne výrazný, energický interiér, neboť barvy vedle sebe navzájem vyniknou a podpoří se, přičemž se nepřebíjí.

6. Split komplementární schéma

Kombinování až tří barev - jedné barvy s analogickými (nekontrastními) barvami její komplementární (kontrastní) barvy. Vznikají interiéry obsahující, jak sílu kontrastního komplementárního schématu, tak klid nekontrastního analogického schématu.

7. Triadické schéma

Kombinace barev v triadickém schématu tvoří sice kontrastní, ale vyvážený celek. Spojuje barvy rozložené rovnoměrně v barevném kruhu v rovnostranném trojúhelníku.

8. Tetradické schéma

Jedná se jednoduše o kombinování dvou komplementárních (kontrastních) párů. V této kombinaci vzniká hravý, veselý interiér. Jedná se o odvážnější kombinace.

9. Square schéma

V tomto schématu se kombinují čtyři barvy pravidelně rozložené v barevném kruhu. Příjemnou variantu představuje převaha jedné z barev nad ostatními nebo pokud dobře vyvážíme studené a teplé barvy. Schéma je dost podobné předchozímu tetradickému.

10. Neutrální schéma

Zkombinujeme-li hnědou barvu, její pastely a odstíny tedy neutrály, dosáhneme právě neutrálního schématu. Jedná se o přirozené schéma jímž docílíme vytvoření klidného, bezpečného a stabilního interiéru.




Zdroje: 

Škola interiérového designu - Jana Hradecka a kolektiv, 2013 

Jak na barvy v interiéru - Iva Bastlová, 2012

© 2018 Ing. Markéta Sedláčková - Interiérový Redesign & Home Staging
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky