Jak dosáhnout příjemného vizuálního dojmu nejen v interiéru, ale např. při firemní prezentaci? 

24.09.2018

... PROMYŠLENOU KOMBINACÍ BAREV ...

Britský malíř a vědec Albert Munsell v 15. století sestavil barevný kruh (color wheel). Seřadil v něm barvy dle příbuznosti. Barvy působí tím harmoničtěji, čím blíže jsou vedle sebe a naopak čím vzdálenější jsou od sebe, tím větší kontrast vytvářejí. 12 barev v barevném kruhu je možné kombinovat mnoha způsoby. Některé barvy jsou považovány za teplé a některé za studené. Kombinací určitých barev můžeme tvořit krásná barevná schémata na základě zákona harmonie: monochromatická, achromatická, achromatická s klíčovou barvou, analogická, komplementární, split komplementární, triadická, tetradická, square a neutrální barevná schémata. 

Teplé barvy

Za teplé barvy jsou považované červené, oranžové a žluté barvy. Představují též tzv. advancing colors, které vytvářejí pocit útulného prostoru, neboť jsou jakoby blíže pozorovateli.

Studené barvy

V barevném kruhu se za studené považují barvy zelené, modré a fialové. Představují tzv. receding colors, díky nimž mohou být místnosti vnímány jako prostornější.

Tvoření barevných schémat na základě zákona harmonie


KOMPLEMENTÁRNÍ SCHÉMA

Komplementární (doplňkové) barvy se v barevném kruhu nacházejí přímo naproti sobě. Jejich kombinací vzniká silný harmonický, vizuální kontrast. Obě barvy se v kombinaci podpoří a vzájemně vyniknou.

SPLIT KOMPLEMENTÁRNÍ SCHÉMA

Jedná se vlastně o rozšířené komplementární schéma. Split komplementární barevné schéma vzniká kombinací až tří barev, přičemž jedna barva z komplementární páru je rozšířená i do jejích dalších dvou analogických barev. Výsledné barevné schéma je harmonickou kombinací silně kontrastního komplementárního a klidného analogického schématu.

TRIADICKÉ A TETRADICKÉ SCHÉMA

Tato barevná schémata vznikají za použití geometrických tvarů (trojúhelníku a obdélníku) . Kombinují se 3 nebo 4 barvy rovnoměrně rozložené v kruhu ve tvaru trojúhelníku nebo obdélníku jdoucí podél barevného kruhu. Jejich kombinace tvoří silný, vyvážený kontrastní celek. Tetradické schéma kombinuje dva komplementární páry, vlastně tedy kombinuje až 4 kontrastní barvy. Vzniká odvážné, veselé až hravé schéma.

ANALOGICKÉ SCHÉMA

Toto barevné schéma vytváří minimální kontrast kombinací barev ležících v barevném kruhu přímo vedle sebe. V této kombinaci barvy plynule přecházejí jedna do druhé.

MONOCHROMATICKÉ SCHÉMA

Toto barevné schéma je tvořeno kombinací různých sytostí (odstín, tón a pastel) jen jedné barvy. Jedná se o schéma s minimálním kontrastem tzv. "tón v tónu".

SQUARE SCHÉMA

Schéma velmi podobné tetradickému. Ve square barevném schématu kombinujeme 4 barvy pravidelně rozložené v barevném kruhu. 

NEUTRÁLNÍ SCHÉMA

Barevné schéma používané k docílení klidného, stabilního, harmonického a bezpečného interiéru. Představuje preferované barevné schéma používané  při Home Stagingu.  Je tvořeno kombinací neutrálních barev (hnědá a její odstíny a pastely).

ACHROMATICKÉ SCHÉMA

Vzniká kombinací bílé, černé a šedé (achromatické barvy). Za použití jen černé a bílé bude výsledný efekt výrazně kontrastní. Pokud si přejeme celkový dojem zjemnit, přidáme šedou barvu ke zmírnění přechodů mezi bílou a černou. 

Přidáním jedné barvy (např. červená) k silně kontrastnímu achromatickému schématu dosáhneme velmi zajímavé variace tzv. achromatické schéma s klíčovou barvou.

(Presentitude.com, Škola interiérového designu, Become an Interior Redesigner )

© 2018 Ing. Markéta Sedláčková - Interiérový Redesign & Home Staging
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky